Proje planlama ve yönetiminin doğru yapılması, projenin başarıyla sonuçlanmasını sağlamaktadır. Yeni bir projeye başlama heyecanıyla plansız bir şekilde süreci başlattığınız zaman, sonrasında yaşanacak riskleri, hataları göze almış oluyorsunuz. Aslında süreç yönetiminin ne kadar önemli olduğunu problemlerle karşılaştığınız zaman daha iyi anlıyorsunuz.

Projenize hızlı bir şekilde başlamak cazip gelebilir; ama planlamadan, detayları netleştirmeden başlanılan ve doğru yönetilemeyen projelerin başarısız olma ihtimalini görmezden gelirseniz, süreç hüsranla sonuçlanacaktır. Kısaca projenin başarılı olabilmesi için büyük resmi görmenizi sağlayacak alt yapıyı oturtmanız gerekmektedir. Bir sonraki adımda ne yapacağınızı bilerek yola çıktığınız zaman, bilinmezlerle, kötü sürprizlerle karşılaşmadan emek, para ve zaman tasarrufu yaparak projenizi tamamlayabilirsiniz. 

Proje Nedir? Proje Yapım Aşamaları Nelerdir?

Ar-ge projeleri yönetimini ve diğer projelerinizin yönetimini başarılı bir şekilde yapabilmeniz için hangi şartları yerine getirmeniz gerekiyor? Öncelikle proje nedir kısaca ona değinelim. Proje; belli bir zaman diliminde, bir amaca dönük olarak yapılan, kapsamı, kaynakları ve bütçesi olan işlemler bütünüdür.

Proje yapım aşamaları nelerdir? Sorusunun cevabına baktığımızda ilk ve en önemli aşamanın, proje planı olduğunu görüyoruz. Proje planı dediğimizde aklımıza sadece iş planının yapılması ve gantt şemasının oluşturulması gelmemelidir. Proje planıyla hedeflerinize nasıl ulaşacağınızı, yolda nelerle karşılaşacağınızı tanımlayarak yol haritanızı belirlersiniz. Hedefleri tanımlamak, yapılması gereken işlemlerin kapsamını belirlemek, yapılacak görevlerin listesini netleştirmek, bütçe belirlemek gibi projeyle ilgili tüm detayların yönetilmesi, proje planının kapsamı içindedir.

İyi bir proje planı yaptığınız zaman, proje ekibindeki kişilerin müsait olup olmamasıyla ilgili endişelenmenize gerek kalmaz; çünkü en başından iş gücünü planlamış ve görev atamalarını yapmış olursunuz. Ya da finansal işlerinizi planladığınız zaman faturaların nasıl ödeneceği konusunda endişelenmenize gerek kalmaz; çünkü finans departmanıyla ilgili planınızı en başından yapmış olursunuz.

Proje Planında Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Proje planında kullanılan yöntemler nelerdir? Sorusunun cevabına baktığımız zaman arge ve proje yönetimi sürecinde iş planı ve gantt şemasının çok tercih edildiğini görüyoruz. İş planının yapılması ve buna bağlı olarak gantt şemasının oluşması zamansal takiplerin yapılması ve zamanın verimli kullanılması açısından çok önemlidir. Proje yönetim yazılımları ile kısa bir zaman diliminde proje aşamalarına göre iş planı oluşturmanız ve otomatik olarak oluşturulan gantt şemasına bakarak proje takibinizi yapmanız çok kolay olacaktır.

Proje planı yapma ve projede ilerlemenin izlenmesi sürecinde yazılım desteği alma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Yazılım alt yapısını hazır hale getirdikten sonra yüzlerce proje de olsa, yüzlerce çalışan da olsa kolay bir şekilde yönetebilir duruma gelirsiniz. Sistemi, iş akışını doğru kurguladığınız zaman geriye başarılı projelerin altına imza atmak kalıyor.