Ar-ge ve inovasyona, proje yönetimine önem veren firmalarda müşteri sadakatinin artmasıyla doğru orantılı olarak kâr da artmaktadır. Benzer ürünlerin olduğu sektörlerde rekabet daha fazla olduğu için hedef kitlenizde bulunan müşterilerin sizi seçme ihtimali daha düşüktür. Ama yenilikçi tarzınızla ve stratejilerinizle yeni ürünler ve hizmetler ortaya koyduğunuz zaman, hem müşterilerinizin dikkatini çekebilir hem de memnuniyetlerine bağlı olarak sadık müşteri profiline sahip olabilirsiniz.

Dünyada ar-geye ve inovasyona en çok yatırım yapan ülkelere baktığımız zaman, ABD ve Çin'in listenin başında yer aldığını görüyoruz. Ar-ge ve inovasyona yapılan yatırımlar bir firmanın, bir ülkenin geleceğini şekillendirmektedir. Ar-geye yatırım yapmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varan, sektöründe öncü olmayı hedefleyen yenilikçi firmalar sayesinde, son 10 yılda ülkemizde ar-ge ve inovasyona yapılan yatırımlar, 3 kattan fazla arttı. Ar-geye yatırım yapan firmaların yurtiçi ve yurtdışı satış hacminin arttığını ve satış hedeflerine ulaşarak büyüdüğünü görüyoruz.

Proje Yönetimi Yazılımı ile Teknolojik Alt Yapınızı Oluşturun

Proje yönetimi sürecinin ancak teknolojik alt yapı oluşturularak başarıyla tamamlanacağının bilincinde olan firmalar, ar-geye ve inovasyona yaptıkları yatırımların büyük bir kısmını teknolojiye ayırmaktadırlar. Dünya standartlarına uygun olarak modern teknikler ve ekipmanlarla, uygun alt yapıyla ar-ge ve proje sürecini yönetmek, firmalara artı değer katmaktadır.

Örneğin; aynı sektörde iki firma düşünelim ve bu firmaların benzer projelerinin olduğunu varsayalım.  Bu firmalardan bir tanesi ar-ge ve proje yönetimi için, mutlaka ekipmanlara ve teknolojiye yatırım yapılması gerektiğini düşünüyor. Diğer firma ise tecrübenin yeteceğini düşünerek mevcut şartlarda süreci yönetmeye çalışıyor. Sektöründe ilk olmanın avantajını yaşayabilmesi ve ar-ge gücünü ortaya koyabilmesi için, ar-ge sürecini proje yönetimi programıyla hızlı ve doğru bir şekilde yönetmesi gerekmektedir.

Manuel işlemlerle, gerekli ekipmanlar olmadan, yazılım desteği almadan bir ar-ge sürecini yönetmek için çok fazla zamana, emeğe, paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Yatırım yapmadan yeni projeler yapayım diye düşünerek tasarruf tedbiri aldığına inanan firmalar, aslında süreci uzatarak daha fazla rakam, emek ve zaman harcamış oluyorlar. Yaşanılan kayıplardan sonra teknolojinin gerekliliğini anlamak yerine, tüm dünyanın kabul ettiği ve olmazsa olmaz teknoloji yatırımını en başından yapmak, firmanıza katma değer sağlayacaktır. 

Proje Yönetimi Firmalarından Destek Alarak Sürecinizi Yönetin

Proje yönetimi firmaları bu noktada devreye girerek iş yükünüzü azaltacak, sistematik bir şekilde sürecinizi yönetmenizi sağlayacak yazılım çözümleri sunmaktadır. Proje yönetimi konusunda uzmanlığını ortaya koyan, verdiği danışmanlık hizmetiyle bu süreçte her daim yanınızda olan firmalarla çalışmalısınız ki yaptığınız yazılım yatırımı boşa gitmesin. Proje programı adı altında birçok ürün bulunmaktadır. Doğru ürünü tercih etme aşamasında; firmaların sektörünüzdeki tecrübelerine, yazılım geliştirme kabiliyetlerine, kaliteli danışmanlık hizmetine, yaptığı proje yönetimi örneklerine bakarak doğru kararı verebilirsiniz.