Proje yöneticisi görev tanımına baktığımız zaman; bir projeyle ilgili bütün detayları tanımlayan, süreçleri ekibiyle koordinasyon kurarak yöneten, projenin başarıyla tamamlanmasından sorumlu kişiler olduğunu görüyoruz. Proje yöneticileri; iş planı hazırlığı, bütçe planlaması, harcamalar, proje ekibinin koordinasyonu derken ar-ge ve projeyle ilgili birçok detayı yönetmek durumunda kalıyorlar. Bunların dışında proje çalışmalarının nasıl gittiğine dair fikir sahibi olarak öngörüleriyle proje ekibini yönlendirme görevini de üstlenmektedirler. Bu yüzden proje yöneticisinin işini kolaylaştıracak, asıl yoğunlaşması gereken işlerine daha fazla zaman ayırmasını sağlayacak proje yönetim yazılımlarından destek alması gerekmektedir.

Proje aşamalarının hepsinde proje yönetim yazılımlarını kullanmak, proje yöneticisinin süreci sistematik bir şekilde yönetmesini sağlarken firmanın da iş gücü, maliyet, zaman kayıplarından dolayı zarara uğramasına engel olmaktadır. Proje yöneticisi, iş geliştirme ve proje yönetimi programı ile iş planını hazırladıktan sonra projenin en önemli aşamalarından biri olan projenin izlenebilirliğini, takip edilmesini de sağlamaktadır. Son zamanlarda proje takibi nasıl yapılır sorusunu web ortamında sıklıkla sorgulanan cümleler arasında görüyoruz. Bu sonuçlar gösteriyor ki proje takibi konusunda sıkıntılar yaşanıyor ve proje yöneticileri bu konuda bir çözüm arayışı içindeler.

Proje yönetim yazılımları ile iş gücü kaynaklarının, maliyetlerin, zamanın kullanılabilirliğini ölçebilir ve sürece kolay bir şekilde müdahale edebilirsiniz. İlerlemeyi izleme özelliği sayesinde, proje ekibindeki kişilerin verdiğiniz görevlerle ilgili neler yaptığını, erken bitirip bitirmediğini takip edebilir ve ileriye dönük öngörülerde bulunabilirsiniz.

Online Arge ve Proje Yönetimi Yazılımları ile İstediğiniz Yerden İşinizi Yönetin

Ar-ge projesi yöneticileri firma içinde üretim, kalite, insan kaynakları gibi farklı departmanlarla etkileşim hâlinde olabilir. Firma içinde farklı departmanlara gittiği zaman bile yöneticinin verilerine kolay bir şekilde erişebiliyor olması, diğer departmandaki kullanıcıların da istedikleri yerden veri girişi yapıyor olması gerekir. Proje yöneticileri web tabanlı programlar kullandıkları takdirde, bilgisayar, telefon, tablet kullanarak istedikleri yerden online ar-ge ve proje yönetimi yapabilirler.  Örneğin; kalite yönetim sistemine ihtiyaç duyulan firmalarda, kalite departmanında bulunan çalışanlar da online ar-ge ve proje programına giriş yaparak sürece dâhil olabilirler. Ya da insan kaynakları departmanı da istediği yerden proje yönetimi programına giriş yaparak verilerini girebilir. Online proje yönetimi programı ile farklı lokasyonlarda ya da departmanlarda yer alan çalışanlarınızın verilerini tek bir yerde toplama ve raporlama avantajını yaşayabilirsiniz.  

Proje ekibinin performans yönetimini manuel yapmak, proje yöneticileri açısından zahmetli bir süreçtir.  Çünkü çalışanların proje çalışmaları sürecinde ne yaptığını öğrenmek, günlük ya da haftalık bilgi almak, görevlerinin ne kadarını tamamladıklarını takip etmek ekstra bir efor ve zaman harcamak anlamına gelmektedir. Proje yöneticisinin ve proje ekibinin bilgi paylaşımını kolaylaştıran, gereksiz iş yüklerinden kurtaran ar-ge ve proje yönetimi yazılımları ile zaman, maliyet, iş gücü kaynaklarınızı verimli kullanabilirsiniz.